شناسه خبر :۲۰۳۱

ورمی کمپوست مؤثرترین روش اصلاح فیزیکی خاک

تولید ورمی کمپوست، فناوری با استفاده از انواع خاصی از کِرم‌های خاکی است که این کرم‌ها با داشتن توان رشد و تکثیر بسیار سریع، انواع مواد زائد، مزاحم و آلوده‌کننده‌ محیط را به یک کود آلی و با کیفیت ممتاز تبدیل می‌کنند. کود ورمی‌کمپوست نتیجه هضم طبیعی غذا در سامانه هاضمه کرم‌خاکی است و دوره رشد گیاه را به وسیله داشتن میکرو ارگانیسم و همچنین مواد آلی تسریع می کند این کود ارگانیک نسبت به سایر کودها چندین برابر غنی شده است و می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای کودهای شیمیایی باشد. ورمی‌کمپوست در اصلاح فیزیکی خاک نقش به سزایی دارد و موجب سبک شدن آن می‌شود، بنابراین نیاز کمتری به آب دارد. همچنین کود ورمی‌کمپوست تقریبا فاقد بذر علف هرز است و تا حدودی در اثر فعالیت کرم‌ها از بین می‌رود.کود ورمی‌کمپوست فاقد بوی نامطبوع است و برای استفاده در فضای سبز بسیار مناسب است و نیز ماندگاری و کارآیی این کود در بهبود بافت خاک تا سه برابر سایر کود‌های آلی است.
نسخه مناسب چاپ

شروع فعالیت با راهنمایی کارشناسان بسیج سازندگی

محدثه شهبازی, مهندس کشاورزی درباره آغاز به کارش در زمینه تولید کود ورمی کمپوست می گوید: پس از اتمام دوره کارشناسی در رشته مهندسی کشاورزی با راهنمایی یکی از کارشناسان جهاد کشاورزی تصمیم به شروع فعالیت در حوزه تولید کود ورمی کمپوست گرفتم. در ابتدا از یک بستر با یک تن کود آغاز به کار کردم که به تدریج در هر دوره فعالیت خودم  را بیشتر کردم و اکنون ۴ بستر برای تولید کود ورمی محیا کرده ام.وی  با بیان این که  این کود به ویژه برای گلهای زینتی، گیاهان دارویی و باغ ها اثرات بسیار خوبی دارد، گفت: پیشنهاد می کنم جهادکشاورزی با اطلاع رسانی به مردم خصوصا کشاورزان در زمینه فواید خوب این نوع کود افراد را برای خرید کود ورمی کمپوست ترغیب کند. وی در ادامه می گوید:  با وام ۳۰میلیون تومانی که از بسیج سازندگی دریافت کردم توانستم  برای ۳ نفر به صورت مستقیم درآمد ایجاد کنم.

هدف از تولید

شهبازی,که یکی از تولید کنندگان کود ورمی کمپوست در شهرستان حاجی آباد است, کمک به تولید وتغذیه سالم برای مردم را از هدف تولید کودورمی کمپوست عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه شغل اکثر مردم در شهرستان کشاورزی  است  لذا استفاده از کود ورمی کمپوست می تواند در تولید محصول بیشتر و سالم تر بسیار تاثیر گذار باشد.این تولید کننده ورمی کمپوست  در خصوص فواید کود ورمی کمپوست می گوید: با توجه به اینكه خشكسالی های اخیر تهدید بزرگی برای كشاورزی استان است استفاده از كود های ورمی بسیار مناسب است.  چون  این کود رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد و باعث کاهش یافتن تعداد دفعات تشنگی گیاه و محصولات می شود.

 

وی در خصوص یادگیری و دادن آموزش به کشاورزان خاطرنشان شد: برگزاری کلاس های آموزشی در روستاها برای کشاورزان و آگاه سازی آن ها از فواید کود غیر شیمیایی می تواند در استفاده بیشتر کشاورزان از این کود مطمین موثر باشد و در عین حال به اشتغال زایی در روستاها نیز کمک کند...

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها