دانش آموخته رشته تجربی کارآفرین نمونه شد
شناسه خبر :۱۸۶۷

تولید ماهی کپور در جنوب کشور

با توجه به قدمت پرورش ماهي در دنيا , اين فعاليت در ايران با تكثير تاسماهيان در سال ۱۳۰۱ وپرورش ماهي قزل آلاي رنگين كمان از سال ۱۳۳۸ آغاز شده است. رشد اقتصادي و صنعتي و همچنين لزوم تغذيه جمعيت رو به افزايش وكيفيت برتر پروتئين آبزيان در مقايسه با ساير گوشت ها , موجب افزايش توجه به آبزيان وصيد در درياها ومنابع آبي شد ودر نتيجه كاهش ذخاير آبها را به دنبال داشت. بنابراين براي دستيابي به برابري توليد با تقاضا و بهره برداري مناسب از ذخاير چاره اي جز روي آوردن به پرورش آبزيان در محيط هاي قابل كنترل و همچنين تكثير انواع ماهيان به منظور رهاسازي و بازسازي ذخاير نیست.
نسخه مناسب چاپ

 

 آغاز

زلیخا محسنی باغستانی سخنانش را این چنین آغاز می کند: دانش آموخته رشته تجربی هستم. و باتوجه به ظرفیت شهرستان حاجی آباد و حمایت خانواده تصمیم گرفتم کار پرورش ماهی را دنبال کنم وکاری انجام دهم که در زمینه تولید و فعالیت اقتصادی باشد. این پرورش دهنده ماهی در ادامه اضافه می کند: پس از گذراندن دوره های آموزشی که کمک شایانی در پیشبرد کارها برایم داشت توانستم با همت و تلاش و توکل بر خدا آغاز به کارکنم.در ابتدای فعالیت در عرصه پرورش ماهی با  ۸۰۰بچه ماهی شروع کردم که دو دوره اول آن ناموفق بودم اما با تجربه های کسب شده از موقعیت های قبلی توانستم به موفقیت دست یابم و در حال حاضر۳۰۰۰بچه ماهی در استخرپرورش می دهم که در این کارتوانستم برای ۳ نفر به صورت مستقیم و برای ۲نفر به  صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کنم.

 درآمد

باغستانی  درباره میزان تولید ماهی کپور و سود حاصله از آن در حوضچه تولیدی اش، اظهار می کند: در حال حاضر مشغول پرورش ۵ تن ماهی کپور هستم که حدود ۸ ماه طول می کشد تا بچه ماهی ها به وزن ۴ الی ۵کیلو گرم برسند تا آنها را به قیمت هر کیلو ۱۰هزار تومان به فروش برسانم.  این فعال هرمزگانی  با بیان اینکه سالانه در یک مرحله برداشت به طور متوسط۴۰میلیون تومان درآمد دارم، اضافه کرد: عرصه های اقتصاد مقاومتی زمینه بسیار خوبی برای اشتغالزایی جوانان است فقط کمی همت و تلاش از سمت جوانان می طلبد تا ایجاد کننده اشتغال هم برای خود و هم دیگران باشند و هم به سود خوبی دست یابند

دغدغه

این کار آفرین در ادامه اظهار می کند: کمبود بچه ماهی در استان  و غذای ماهی از مشکلات موجود در این عرصه است و تاکنون به چندین نهاد مرتبط مراجعه کرده ایم اما به نتیجه ای نرسیده ایم و امیدوارم مسئولان همکاری لازم را در این زمینه با ما انجام دهند.

وی یادآور می شود: به همه جوانان این سرزمین توصیه می کنم که با همت و تلاش وارد میدان کار شوند و از مشکلات و سختی ها نترسند، همچنین مسئولان نیز باید به جوانان اعتماد کنند و از آنها در مسیر سازندگی کشور حمایت کنند و جوانان  از سودآوری کم در مراحل ابتدایی نا امید نشوند بلکه با طی کردن مراحل آموزشی و استفاده از تجارب افراد متخصص در این عرصه به فعالیت بپردازند.

وی با بیان اینکه متاسفانه سبک زندگی مردم تغییر کرده است  ادامه می دهد: همین تغییر سبک زندگی باعث مهاجرت در سال های اخیر از روستا به شهر شده است .اما اگر مسئولان از تولید حمایت کنند، حتما مهاجرت معکوس می شود وگرنه هیچ فردی شهر های آلوده, شلوغ و پرسروصدا را بر محل زندگی اجدادی اش ترجیح نمی دهد و واقعیت این است که مسئولان اگر حمایت نکنند تولید شکل نمی گیرد. باید مسئولان امکانات را فراهم کنند. وی در پایان اضافه می کند: در حال حاضر یکی مشکلات پرورش ماهی در شهرستان  بازاریابی است و ماهی به واسطه دلال ها به دست مشتری می رسد و نمی توانیم سود کامل بدست آوریم. و اگرکارخانه بسته بندی گوشت ماهی ساخته شود، ارزش سودآوری بیشتری ایجاد می شود. وی ضمن تقدیر از بسیج سازندگی، اظهار کرد: تاکنون هرگونه درخواستی که داشته ام همکاری لازم از سوی آنها صورت گرفته است و امیدوارم مسئولان این نهاد همیشه موفق باشند.

 

 

 

 

 

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها