شناسه خبر :۱۶۳۸

فعالیت های اقتصادی؛ نیازمند زمان

خرما به عنوان یک ماده غذايي سالم می باشد که بسته بندی آن به ويژه در مناطق محروم و خرماخيز منجر به ايجاد اشتغال در مناطق جنوبي و مرزي كشور شده است.باتوجه به سیاست های اقتصادی کشور با تأکید بر صادرات غیرنفتی و وابستگی کشاورزی مناطق خرماخیز کشور به درآمد حاصل از تولید خرما و بسته بندی آن از اهمیت اشتغالزائی آن در چارچوب توسعه اقتصادی کشور است. براي حفظ اين موقعيت لازم است در بسته بندی مواردي چون كيفيت خرما و وضعيت بازار جهت دستيابي به بازارهدف صورت پذیرد. هدف در فرآیند بسته بندی خرما به منظورجلوگیری ازآلودگی خرماوآفت زدن آن وسالم ماندن محصول هنگام جابجایی می باشد. شریفه دهبارز یکی از فعالین اقتصادی در عرصه بسته بندی خرما می باشد که با بسته بندی روزانه ۲۵۰کیلو توانسته برای ۳ نفر اشتغال ایجاد کند.
نسخه مناسب چاپ

آغاز کار

شریفه مجازی دهبارز درباره آغاز به کارش در عرصه بسته بندی خرما می گوید: از سال ۹۵ با توجه به ظرفیت شهرستان رودان و تشویق خانواده وارد عرصه بسته بندی خرما شدم و با اخذ ۲۰۰میلیون ریال از بسیج سازندگی  فعالیت اقتصادی خودم را آغاز کردم. وی با اشاره به فعالیت اقتصادی خود اظهار کرد: با کمک تسهیلات بسیج سازندگی  از روزی ۱۰۰کیلوبسته بندی خرما شروع کردم و  هم اکنون به تولید ۲۵۰کیلو رسیده است .دهبارز با بیان اینکه درصدد توسعه فعالیت تولیدی خود در شهرستان رودان هستم تصریح کرد: جوانان در ابتدا نباید به فکر سود زیاد باشند،  بلکه کم‌کم و با صبر و تحمل , کسب‌ وکار رونق می‌گیرد ، حتی ممکن است در ابتدا فعالیت ضرر کنند.دهبارز در ادامه می گوید:در حال حاضر ازفعالیت کاری  خودم راضی هستیم و فعالیت خودم را با جدیت تمــام ادامه می دهم.

فواید خرما

این کارآفرین موفق درعرصه اقتصاد مقاومتی درباره خواص خرما می گوید: خرما در گروه ميوه هایی قرار دارد که از فوايد مصرف ميوه و سبزي برخورداراست. علاوه برآن خرما به علت چربي کمي که دارد به عنوان ماده غذايي کم چرب در نظر گرفته مي شود و به خاطر مقادير ناچيز سديمی که دارد بيماران مبتلا به فشار خون بالا با مصرف آن مشکلي ندارند.

بسته بندی تا عرضه

دهبارز, درباره فرآیند بسته بندی خرما می گوید: خرما ها را به صورت نیم و یک کیلویی بسته بندی می کنیم  .این فعال اقتصادی و کارآفرین ادامه می دهد:کار برداشت و چیدن خرما اغلب از نیمه های مرداد شروع می شود و تا مهرماه ادامه دارد و در این مدت خرماهای مورد نیاز برای بسته بندی خریداری می کنیم و نکته قابل توجه این است که خرما در مقابل گرما ماندگاری بسیار بالایی دارد و به راحتی خراب نمی شود بنابراین با خیال راحت  خرما خریداری و سپس بسته بندی می کنیم. بعد ازمرحله ی انبار کردن، به مرحله ی مهم بسته بندی می رسیم، که در این مرحله، خرماها داخل جعبه‌ ها می گذاریم و بسته‌ بندی می کنیم. وی خاطر نشان می شود: در حال حاضر روزانه حدود ۲۵۰ کیلو بسته بندی خرما داریم. که  در طول هر روز ممکن است  به ۱تن برسد و بسته بندی خرما تا حدود پنج ماه ادامه دارد و اواخر دی ماه تمام می شود.این فعال اقتصادی در شهرستان رودان درمورد هزینه های بسته بندی  اضافه می کند: هزینه های کارتن، نایلکس خرما، هزینه کارکنان و هزینه های جانبی تقریبا هفتصد تومان در هر بسته است، این هزینه را با هزار تا هزار و سیصدتومان در هر کیلو خرمایی که از صاحب نخل خریداری می کنیم محاسبه کنیم , فروش  هر جعبه خرما حدود دو هزار تومان برای ما تمام می‌شود. ما هر کیلو خرمای بسته بندی شده را دو هزار و دویست تا دو هزار و چهارصد تومان با توجه به تقاضای بازار می‌فروشیم.

 

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها