سه شنبه, 10/26/1396 - 14:21 hormozgan
دانش آموخته رشته تجربی کارآفرین نمونه شد

تولید ماهی کپور در جنوب کشور

با توجه به قدمت پرورش ماهي در دنيا , اين فعاليت در ايران با تكثير تاسماهيان در سال 1301 وپرورش ماهي قزل آلاي رنگين كمان از سال 1338 آغاز شده است. رشد اقتصادي و صنعتي و همچنين لزوم تغذيه جمعيت رو به افزايش وكيفيت برتر پروتئين آبزيان در مقايسه با ساير گوشت ها , موجب افزايش توجه به آبزيان وصيد در درياها ومنابع آبي شد ودر نتيجه كاهش ذخاير آبها را به دنبال داشت. بنابراين براي دستيابي به برابري توليد با تقاضا و بهره برداري مناسب از ذخاير چاره اي جز روي آوردن به پرورش آبزيان در محيط هاي قابل كنترل و همچنين تكثير انواع ماهيان به منظور رهاسازي و بازسازي ذخاير نیست.
تولید ماهی کپور در جنوب کشور

 

 آغاز

زلیخا محسنی باغستانی سخنانش را این چنین آغاز می کند: دانش آموخته رشته تجربی هستم. و باتوجه به ظرفیت شهرستان حاجی آباد و حمایت خانواده تصمیم گرفتم کار پرورش ماهی را دنبال کنم وکاری انجام دهم که در زمینه تولید و فعالیت اقتصادی باشد. این پرورش دهنده ماهی در ادامه اضافه می کند: پس از گذراندن دوره های آموزشی که کمک شایانی در پیشبرد کارها برایم داشت توانستم با همت و تلاش و توکل بر خدا آغاز به کارکنم.در ابتدای فعالیت در عرصه پرورش ماهی با  800بچه ماهی شروع کردم که دو دوره اول آن ناموفق بودم اما با تجربه های کسب شده از موقعیت های قبلی توانستم به موفقیت دست یابم و در حال حاضر3000بچه ماهی در استخرپرورش می دهم که در این کارتوانستم برای 3 نفر به صورت مستقیم و برای 2نفر به  صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کنم.

 درآمد

باغستانی  درباره میزان تولید ماهی کپور و سود حاصله از آن در حوضچه تولیدی اش، اظهار می کند: در حال حاضر مشغول پرورش 5 تن ماهی کپور هستم که حدود 8 ماه طول می کشد تا بچه ماهی ها به وزن 4 الی 5کیلو گرم برسند تا آنها را به قیمت هر کیلو 10هزار تومان به فروش برسانم.  این فعال هرمزگانی  با بیان اینکه سالانه در یک مرحله برداشت به طور متوسط40میلیون تومان درآمد دارم، اضافه کرد: عرصه های اقتصاد مقاومتی زمینه بسیار خوبی برای اشتغالزایی جوانان است فقط کمی همت و تلاش از سمت جوانان می طلبد تا ایجاد کننده اشتغال هم برای خود و هم دیگران باشند و هم به سود خوبی دست یابند

دغدغه

این کار آفرین در ادامه اظهار می کند: کمبود بچه ماهی در استان  و غذای ماهی از مشکلات موجود در این عرصه است و تاکنون به چندین نهاد مرتبط مراجعه کرده ایم اما به نتیجه ای نرسیده ایم و امیدوارم مسئولان همکاری لازم را در این زمینه با ما انجام دهند.

وی یادآور می شود: به همه جوانان این سرزمین توصیه می کنم که با همت و تلاش وارد میدان کار شوند و از مشکلات و سختی ها نترسند، همچنین مسئولان نیز باید به جوانان اعتماد کنند و از آنها در مسیر سازندگی کشور حمایت کنند و جوانان  از سودآوری کم در مراحل ابتدایی نا امید نشوند بلکه با طی کردن مراحل آموزشی و استفاده از تجارب افراد متخصص در این عرصه به فعالیت بپردازند.

وی با بیان اینکه متاسفانه سبک زندگی مردم تغییر کرده است  ادامه می دهد: همین تغییر سبک زندگی باعث مهاجرت در سال های اخیر از روستا به شهر شده است .اما اگر مسئولان از تولید حمایت کنند، حتما مهاجرت معکوس می شود وگرنه هیچ فردی شهر های آلوده, شلوغ و پرسروصدا را بر محل زندگی اجدادی اش ترجیح نمی دهد و واقعیت این است که مسئولان اگر حمایت نکنند تولید شکل نمی گیرد. باید مسئولان امکانات را فراهم کنند. وی در پایان اضافه می کند: در حال حاضر یکی مشکلات پرورش ماهی در شهرستان  بازاریابی است و ماهی به واسطه دلال ها به دست مشتری می رسد و نمی توانیم سود کامل بدست آوریم. و اگرکارخانه بسته بندی گوشت ماهی ساخته شود، ارزش سودآوری بیشتری ایجاد می شود. وی ضمن تقدیر از بسیج سازندگی، اظهار کرد: تاکنون هرگونه درخواستی که داشته ام همکاری لازم از سوی آنها صورت گرفته است و امیدوارم مسئولان این نهاد همیشه موفق باشند.

[[{"fid":"6993","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"style":"height:709px; width:945px","class":"file-default media-element"}}]]

 

[[{"fid":"6995","view_mode":"default","type":"media","attributes":{"style":"height:567px; width:754px","class":"file-default media-element"},"link_text":null}]]